Dotacje UE – czyli kilka słów o potencjalnym wykonawcy

Mateusz Toruń        20 grudnia 2016        Komentarze (0)

Spotkałem się wczoraj z Przyjacielem, który właśnie wkroczył na rynek realizacji projektów UE. Wybrał branżę usług szkoleniowych i doradczych.

Z uwagi, że to dla Niego zupełnie nowe doświadczenie – zapytałem się z ciekawością: „Co ciekawego dzieje się w Twoim projekcie?”.

Jaka była Jego odpowiedź?

Czekam na podpisanie umowy o dofinansowanie. Ale już jutro ogłaszam pierwsze postępowanie na wybór wykonawcy doradztwa zawodowego poprzedzającego blok szkoleniowy. Wrzucam zapytanie ofertowe na stronę firmy. Znalazłem także jakieś 3 firmy szkoleniowe, którym wyślę zapytanie. I będzie ok!”.

Na pierwszy rzut oka wydaję się, że to prawda – będzie ok. Ale niestety tak nie jest.

Jak zapewne pamiętasz – zgodnie z Wytycznymi – w przypadku rozpoczęcia realizacji projektu przed podpisaniem umowy o dofinansowanie, w celu upublicznienia zapytania ofertowego zamawiający (czyli w tym wypadku mój Przyjaciel) powinien:

  1. Upublicznić zapytanie ofertowe na swojej stronie internetowej (ponieważ taką posiada) oraz
  2. Wysłać zapytanie ofertowe do co najmniej trzech potencjalnych wykonawców.

Kluczem jest tu słowo „potencjalnych”.

Czy wysyłając zapytanie ofertowe do trzech przypadkowych firm szkoleniowych spełni On ww. warunek? Być może tak. Zależy to jednak od tego czy rzeczywiście akurat te trzy firmy są potencjalnymi wykonawcami Jego zamówienia.

Jeżeli tak – ma szczęście i rzeczywiście jest ok. 🙂

Jeżeli nie, to tu zaczynają się problemy – naruszył właśnie zasady udzielania zamówień zgodnie z zasadą konkurencyjności. Jest bardzo wysoce prawdopodobne, że część Jego wydatków zostanie uznana za niekwalifikowalne.

Kim zatem jest potencjalny wykonawca? To bardzo proste.

Jest to wykonawca, który ma potencjał, aby ubiegać się o udzielenie zamówienia, a następnie jego wykonanie. Czyli jest to tak naprawdę podmiot, który na dzień otrzymania zapytania ofertowego ma potencjał (doświadczenie) do realizacji Twojego zamówienia.

Czym powinieneś kierować się określając potencjalnego wykonawcę Twojego zamówienia? Przede wszystkim pamiętaj aby kierować zapytanie ofertowe do wykonawcy, który faktycznie ma możliwość złożenia oferty w Twoim postępowaniu (tj. spełnia warunki udziału w postępowaniu, które postawiłeś). Przykładowo, nie wysyłaj zapytania ofertowego dotyczącego realizacji szkoleń komputerowych do szkoły językowej. Jest wysoce prawdopodobne, że szkoła ta nie spełnia określonych warunków udziału w postępowaniu oraz że nie jest zainteresowana faktycznym złożeniem oferty. Nie jest zatem Twoim potencjalnym wykonawcom. Jest jedynie pozornym potencjalnym wykonawcą.

Skierowanie zapytania ofertowego do pozornego potencjalnego wykonawcy stanowi poważne naruszenie zasad udzielania zamówień i może skutkować koniecznością dokonania przez Ciebie zwrotu części poniesionych w ten sposób wydatków.

Mam nadzieję, że lektura niniejszego wpisu w przystępny sposób przybliżyła Ci tematykę instytucji potencjalnego wykonawcy.

Gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości lub pytania – zapraszam do kontaktu 🙂

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem oddotacjidorealizacji@blochkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: