Dotacje UE – nowe stare problemy

Mateusz Toruń        07 kwietnia 2017        Komentarze (0)

Ostatnie trzy miesiące to szalony czas w branży w której mam przyjemność pracować. I to zarówno dla Klientów realizujących projekty UE w latach 2007 – 2013 (tzw. stara perspektywa) jak i tych działających już w nowej perspektywie 2014 – 2020.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że ostatnio pojawiła się nowa grupa problemów w projektach UE – mianowicie problemy podważania przez urzędy kwalifikowalności wydatków w projektach już zakończonych, a zrealizowanych w starej perspektywie.

Ostatnimi czasami miałem przyjemność współpracować z wieloma Klientami, których trapią niezakończone sprawy związane z realizacją projektów w latach 2007 – 2013. Muszę się pochwalić, że efekty tej współpracy były więcej niż satysfakcjonujące. I to dla obu stron tej współpracy 🙂

Ale zacznijmy od początku – z czym zgłaszają się Klienci?

Ostatnio, przede wszystkim z pismami ws. zwrotu środków uzyskanych dotacji z uwagi na niedochowanie trwałości projektów. W skrócie – urzędy zarzucają Klientom niedozwolone modyfikacje projektów w okresie czasu w jakim robić tego nie można. Tu znakomitym (i bardzo skutecznym) rozwiązaniem okazały się rzeczowe opinie prawne. Muszę się pochwalić, że ostatni Klient dzięki mojej opinii uniknął zwrotu blisko 2.750.000,00 zł wraz z odsetkami od 2012 r. W sporządzonej opinii wykazałem, że postępowanie Klienta nie nosiło znamion naruszenia zasad trwałości projektu. Chyba nie muszę mówić, że Klient był więcej niż szczęśliwy 🙂

Drugą grupę problemów stanowią „niedomknięte” sprawy niekwalifikowalności wydatków w projektach. Sprawy te ciągną się przez wiele lat. A wielu Klientów nawet nie wie, że ma możliwość składania odwołań od niekorzystnych dla nich decyzji w tym obszarze. A świadomość możliwości złożenia skargi do sądu administracyjnego ma mniej niż 10%. Bardzo szkoda, ponieważ z doświadczenia mogę powiedzieć, że szanse na wygranie sprawy – już nawet na etapie odwołania do II instancji są bardzo duże. A przed wsa lub Nsa statystyki są jeszcze lepsze. Trzeba tylko wiedzieć jaką strategię przyjąć i dobrze wszystko uargumentować. Tu bezcenne jest zdobyte doświadczenie!

Podsumowując – pamiętaj, że zawsze należy walczyć do samego końca. Jest szereg instrumentów, które możesz do tego wykorzystać. Dobre opinie prawne, odwołania lub skargi mogą zdziałać cuda. Naprawdę!

Pozwól, że na koniec zacytuję zadowolonego Klienta, któremu odzyskałem ponad 180.000,00 zł wraz z odsetkami. Klient ten na zakończenie naszej rozmowy powiedział – „Panie Mateuszu, muszę Panu powiedzieć, że żaden bank na lokacie nie daje takich odsetek jak urząd, który wyrokiem sądu musi zwrócić dotację wraz z odsetkami”.

To chyba najlepsza rekomendacja do działania! 🙂

 

{ 0 comments… add one now }

Leave a Comment

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Leszek Bloch z siedzibą w Lublinie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem oddotacjidorealizacji@blochkancelaria.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Previous post:

Next post: